Děti Domácnost

Postní doba jako výzva

Jak to rychle utíká

Ani bych neřekla, že už to bude rok. Přijde mi, že postní doba byla vlastně před chvílí a ona bude brzy už zase Popeleční středa. A stejně jako loni, tak i letos přemýšlím, jakou aktivitu s dětmi v době postní podniknout pro její plnější prožití.

Loni jsme měli opět kalendář a každý den postní doby na někoho mysleli. Jeho jméno (případně u rodinných příslušníků rovnou fotku pro ještě nečtoucí děti) jsme pak do kalendáře zaznamenali. Dalo by se říct, že už je to taková naše tradice. Více o tom zde.

Kromě tohoto kalendáře jsme použili i aktivitu z webu deti.vira.cz. 

Jako krabičky jsme využili pro zjednodušení krabičky od sirek. Každý kluk z nich měl udělaný svůj křížek se šuplíky, ve kterých byly drobné samolepky. Každý den pak mohly tou samolepkou udělat někomu radost a sedmý den – tedy tu nedělní si mohli nechat pro sebe.

K postní době patří také křížové cesty – náměty pro děti např. zde a zde

Další náměty k vytištění pro postní dobu najdete např. zde

 

Proč půst a co s tím

Krátké povídání, proč vlastně křesťané řeší postní dobu a co by mělo být její náplní, najdete např. v tomto článku. Myslím si, že tato doba může být obohacující ale i pro nevěřící. V dnešní době jsme zahlceni spoustou věcí, možnostmi, informacemi, že mnohdy ani nemáme čas na to, co je podstatné. Může to proto být impulzem pro každého k zastavení, přemýšlení a oprošťování se od zbytečností, abychom svůj život neutopili v každodenním shonu.

Letos jsem se proto rozhodla, že spíš než děti, bych měla řešit sebe. Tedy že nebudu vymýšlet aktivity pro ně, ale spíš zapracovat na tom svém prožívání nejen postní doby.

Ale náš tradiční kalendář, kdy každý den na někoho vzpomeneme samozřejmě nevynechám. Říkám si, že bychom se zas alespoň mohli více věnovat příběhům z Bible, které se budou o nedělích číst. A protože polička, ve které byl náš LEGO betlém, ještě stále není zcela vyklizená (ano, sypu si popel na hlavu už teď), nejspíš to vidím na nějakou 3D variantu kalendáře, pravděpodobně opět s pomocí lega.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Powered by: Wordpress