Děti Domácnost

Velikonoce s dětmi

velikonoce_deti (10)Už se to blíží

Jak oslavit plnohodnotně s dětmi Velikonoce? Nebo lépe řečeno – jak prožít a přitom si i užít Svatý týden s dětmi? Tedy všechny ty dlouhé obřady a to co se za nimi skrývá? To byly otázky, které jsem řešila…

Už jsem tu o Velikonočních svátcích něco málo psala . např. zde, ale postupně se nám to vyvíjí, tak doplňuji další postřehy.

Minulý rok jsem zakoupila Velikonoční misálky, ve kterých kromě textů s obrázky k jednotlivým dnům Svatého týdne najdete také různé náměty na další aktivity. Pro předškoláky a školáky se vyplatí koupit každému svoje, aby si je mohli vybarvit a dozdobit k obrazu svému a během mše si je prohlížet a sledovat, co se zrovna děje.velikonoce_deti (9)

Zelený čtvrtek

Na Zelený čtvrtek jsme si udělali stylovou večeři v leže – tedy tak, jak se jedlo v dobách Pána Ježíše – aby si kluci mohli udělat lepší představu. Nedělali jsme přímo nekvašený chléb s bylinami, ale bylinky jsme tam měli taky. Uvidíme, jestli si k tomu letos přidáme také umývání nohou…velikonoce_deti (3)

Krom toho kluci pekli s babičkou jidáše a venku jsme si udělali z kytiček a větviček malou Getsemanskou zahradu, do které jsme se šli po obřadech pomodlit.velikonoce_deti (1)

Recept na Velikonoční jidáše:

– 1 balíček droždí
– 1 lžíce krupicového cukru
– 250 ml mléka
– hladká mouka do kvásku a na podsypání
– 2 žloutky
– 100 g másla
– 500 g polohrubé mouky
– špetka soli
– med na potření

V míse smícháme droždí s cukrem. Až se droždí rozteče, přilijeme trochu vlažného mléka a zaprášíme moukou.
Po pár minutách až se začne zvedat kvásek, přidáme žloutky, rozpuštěné nebo změklé máslo, polohrubou mouku smíchanou se solí, dolijeme zbytek mléka a vypracujeme vláčné hladké těsto.
Poprášíme těsto hladkou moukou a přikryté necháme 20 minut kynout.
Těsto rozdělíme na bochánky, ze kterých vyválíme válečky dlouhé cca 15 cm. Ty pak po dvou splétáme dohromady a spojíme do věnečku.
Věnečky přesuneme na vymazaný plech a ještě chvíli necháme kynout.
Pečeme ve vyhřáté troubě na 180°C cca 30 minut dokud nezezlátnou.
Po upečení ještě horké potřeme medem.

Kluci si místo věnečků dělali různé patvary a o to větší radost z toho pak měli.velikonoce_deti (11)

Velký pátek

Na Velký pátek jsme si udělali křížovou cestu – zastavení jsme měli všude možně po dvoře a ve čtení jsme se střídali s příbuzenstvem (byli s námi ještě babička s dědou a teta, strýc a sestřenice). Ke každému zastavení jsme měli nějakou rekvizitu vztahující se ke konkrétnímu tématu. Inspirovali jsme se skautskou křížovou cestou, na které jsme pár dní předtím byli a kde jsme tento nápad odkoukali.

Pro příklad jednotlivá zastavení:
1 – miska s vodou, 2 – provaz, 3 – kapka krve, 4 – obraz Panny Marie, 5 – pracovní rukavice, 6 – rouška, 7 – 2 kapky krve, 8 – plačící ženy, 9 – 3 kapky krve, 10 – bílé šaty (nebo kostky), 11 – kladivo a hřebíky, 12 – kříž, 13 – kamínky jako slzy, 14 – kámen

Určitě vás napadnou i jiné možnosti. Texty k této křížové cestě ke stažení zde.velikonoce_deti (2)

Bílá sobota a Velikonoční neděle

Na Bílou sobotu jsme malovali svíčky, které jsme si pak vzali na večerní obřady.velikonoce_deti (6)

Není lepší zabavení dětí při Velikonočních obřadech, než jim předat za něco zodpovědnost. A tak na Velikonoční obřady poprvé ministroval náš čtyřletý Ondra – na fotce ten nejmenší…velikonoce_deti (7)

Přes den se pekly a chystaly pokrmy na Velikonoční neděli. Kluci se nadšeně ujali zdobení…velikonoce_deti (4)

A o Velikonoční neděli se chystaly pruty na pomlázky a malovala vajíčka. U nás je malují i kluci (přece bych to nedělala jen já…)velikonoce_deti (5)velikonoce_deti (8)velikonoce_deti (12)

 

 

 

One comment

  • Pingback: Postní doba jako výzva | THE.TODE

  • Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Powered by: Wordpress