Po dlouhé době jsem narazila na knihu, od které jsem se nemohla odtrhnout a nebyla ani o výchově, ani o dětech, ale o naší historii. Respektive o podstatných okamžicích novodobé historie. Byla zpracována na základě seriálu Slavné dny na internetové televizi STREAM.CZ a ani se nedivím, že zmíněné reportáže i kniha slouží učitelům na středních a základních školách jako pomůcka při hodinách dějepisu. Její autor Pavel Zuna to napsal velmi čtivě a vše je doplněno fotkami a obrázky. Já jsem na tuto knihu narazila v knihovně, ale po přečtení jsem se rozhodla, že si ji určitě pořídíme i do naší rodinné knihovničky…
A ještě k STREAM.CZ. Nedalo mi to, a koukla se na další díly již zmíněného seriálu, a našla jsem ještě jiné zajímavé pořady, co stojí za shlédnutí:
Národ sobě – aneb co nám ve škole neřekli – krátké reportáže o osobnostech a místech české historie.
Baťa v kostce – dle stejnojmenné knihy
Výleťák – tipy na výlety v naší vlasti (ze začátku to byly samé lyžařské areály, tak doufám, že ještě přibude jiných míst – např. díl o Lipnici mě zaujal natolik, že se tam o prázdninách asi i vydáme…)
Přísně utajovaná místa – krátké nebo dlouhé verze pořadu
Urban Expedition – umění, design, architektura – krátké reportáže
Vychytávky – nápady na tvoření
Deskoherna – stručné představení nových zajímavých společenských her
Home made – o tom určitě napíši ještě samostatný článek
Samostatnou část tvoří pohádky – ty jsme zatím ještě nevyzkoušeli, ale asi na ně taky přijde řada…
Tato televize je mj. důvodem, proč zde tak dlouhou dobu nepřibyl žádný příspěvek – nemohla jsem se od ní odtrhnout 🙂
A trochu z jiného soudku. Pro seznámení s českými dějinami promladší děti je skvělý seriál Dějiny udatného českého národa. Jednotlivé etapy či důležité momenty jsou vyprávěny pomocí krátké kreslené pohádky. A přímo na stránkách si můžete zkusit, jestli jste vše dobře pochopili pomocí kvízů a her.