Knihy

Stále se doplňující seznam knížek, co stojí za přečtení – především o dětech a pro děti.
Když jsem dávala dohromady, které knihy jsem už četla, sama jsem se divila tomu počtu knih o výchově…

 

 Knihy pro rodiče

 

 • Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly,
  jak naslouchat, aby nám děti důvěřovaly
  Adele Faber, Elaine Mazlish

Tuto knihu doporučuji všem rodičům. Nejlepší kniha o výchově, jakou jsem zatím četla – hlavně také pro názorné rady, jak jednat v praxi. Velmi čtivá a doplněná o pomocné obrázky, jak s dětmi jednat a jak naopak ne. Dalo by se říci, že je to taková učebnice, co dělat v každodenních situacích. 

 

 

 • Sourozenci bez rivality
  Adele Faber, Elaine Mazlish

Kniha od stejných autorek, jako výše zmíněná. Pro rodiče více dětí rovněž doporučuji. Knihy od těchto autorek považuji za ty nejlepší. Už mi zbývá jen zvládat uplatňovat napsané rady v praxi…

 

 

 • Respektovat a být respektován
  Pavel Kopřiva, Jana Nováčková

 Kniha českých autorů, řekla bych, že už velmi dobře známá. Pro mě však byla velmi nepřehledně a chaoticky psaná – když jsem ji četla poprvé, tak jsem skončila asi u desáté stránky. Ale poté, co jsem si přečetla knihu „Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly“ (viz. výše – odkazují se tam na ni – v té době ještě nebyla vydaná v češtině), jsem ji přečetla jedním dechem.

 

 

 • Vychováváme děti a rosteme s nimi
  Naomi Aldortová‎

Další zajímavá knížka s respektujícím přístupem k dětem. Doporučuji, zvláště pokud se vaše děti často naštvou nebo vztekají. Trochu jiný pohled na věc a určitě stojí za přečtení – je to čtivé.

 

 

 • Pozitivní výchova sourozenců v rodině
  Jan Čapek, Markéta Čapková

Opět efektivní rodičovství a respektující přístup.

 

 

 • Rodiče v akci
  Monika a Martin Gajdovi

Další z knížek o efektivním rodičovství.

 

 

 • To je můj syn
  Co mohou matky udělat pro své syny

  Rick Johnson

Tato kniha mne zaujala svým názvem. Náhodou jsem ji v knihkupectví otevřela, a narazila zrovna na tak vtipný úryvek, že jsem ji musela koupit. Jako maminka tří kluků jsem ráda, že ji mám.

 

 

 • Líný rodič
  Tom Hodgkinson

Pro mě kniha co stojí za přečtení, i když se s ní neztotožňuji. Ale jsou tam věci, nad kterými má cenu zapřemýšlet.

 

 

 • Koncept kontinua
  Jean Liedloffová

Doporučuji přečíst hlavně když jsou děti ještě malinké, nebo v těhotenství. Pro mě příliš alternativní a nerealizovatelné v našich evropských podmínkách. Ale nošení miminek je bezva. Nejsem tedy zastánce permanentního nošení z praktických důvodů, ale než bych dala dítě do vibrujícího lehátka, tak si ho dám raději k sobě do šátku…

 

 

 • Nejšťastnější miminko v okolí
  Harvey Karp

Doporučuji novopečeným rodičům – pět rad jak zaručeně utěšit plakající miminko. Pro mě bylo přínosné u prvorozeného syna. U těch ostatních to šlo už nějak samo… Je to čtivé, ale poněkud zdlouhavé – autor se často opakuje…kniha by se dala shrnout asi na pár stránek…

 

 

 • Pozor, srdce muže!
  John Eldredge

Toto by měla být povinná literatura na střední škole.  Pro muže, aby si to ujasnili a pro ženy, aby je pochopili. Podle mě asi nejužitečnější z podobných knížek o vztazích. Autor toho napsal víc (něco spolu se svou manželkou), ale tuto považuji za základ. Další tituly např. Úchvatná; Láska a boj.

 

 

 • Harmonie v manželství
  Tajemství intimního života
  Kevin Leman

Tento autor napsal řadu knížek o manželství a o výchově. Všechny jsou čtivé, ale je znát že to je americký spisovatel – občas působí dojmem, jako že on je ten co to ví nejlíp a často se v knize opakuje. Nicméně tuto knihu doporučuji všem manželům. Autor je věřící, a dokáže psát otevřeně a přitom vtipně i poučně o sexualitě a „intimním životě“ manželů.

další zajímavé tituly od tohoto autora co jsem četla a mohu doporučit: Jak vychovat děti a nepřijít o rozum; Ženy, které se příliš snaží; Do pátku bude váš manžel jiný.

 

 

Knihy pro děti

Tato kategorie by se dala rozdělit na knihy co se líbí mě, a co se líbí dětem. Ne vše z čeho jsem nadšená já totiž vzbudí zájem u kluků…a naopak…
Jako bezva věc mohu doporučit navštěvovat knihovnu. Máte jednak možnost nacházet nové zajímavé knížky, ale také mít doma pokaždé něco nového a tedy pro děti zajímavého.

 

 • Jaro (Léto, podzim, Zima)
  Obrázkové příběhy

  Rotraut Susanne Bernerová

Čtyři knihy o jednotlivých ročních obdobích. Velká leporela s pěknými obrázky se spoustou věcí. Našim klukům se třeba líbilo hledání papouška, který se schovával na každé stránce…

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Powered by: Wordpress