Děti

Montessori inspirace

JpegPoprvé jsem se přihlásila do tzv. „pytlíkové výměny“ čily „busy bags“ – tedy pytlíky s různými aktivitami pro děti, které vyrábí přímo maminky. Už jsem o tom četla mockrát, a konečně jsem se odhodlala zúčastnit (a taky stihla termín, do kterého se musí přihlásit).

O tom, co to je, se dočtete např. zde. A až k nám pytlíčky s aktivitami dorazí, tak o tom určitě taky napíšu.

 

 

Zatím dávám inspiraci na pracovní listy a jiné kartičky pro děti, které lze zdarma stáhnout a vytisknout, případně zalaminovat pro delší životnost. My jsme dnes testovali počítání, skládání zvířátek a roční období s kalendářními měsíci.

uvod2

Počítací kartičky jsou na motivy vzdušných dopravních prostředků. Na každé kartičce je určitý počet obrázků a vždy tři možné výsledky, z nichž právě jeden je správně. Dítko pak má umístit kolíček na správný výsledek. Doporučuji ze zadní strany na tom správném místě udělat např. tečku či jinou značku, aby si dítě samo mohlo zkontrolovat, zda to má správně. Jsou to počty cca 1 – 20, 3 A4. Chtěla jsem to tedy tak udělat, jenže než jsem našla kolík, Petr (5 a půl roku) to spočítal suverénně bez napovídání všechno a prý co dál. Tak jsem mu řekla, ať si najde vždy dvě a ty sečte dohromady. Mezitím jsem tiskla a stříhala zvířátka pro Ondru. No a za chvíli přišel Petr s tím, že součet na všech kartičkách dohromady je 78 (jestli se nepletu, už si to přesně nepamatuju). A já si bláhová myslela, že počítat do těch 20 SNAD zvládne…

A když už jsme u toho počítání, našla jsem web s online hry pro předškoláky na jednoduché počítání. Po zaregistrování je to zdarma, ovšem jen nějaký měsíční limit (ten jsme zvládli během dneška vyplýtvat…udělala jsem si ale další účet – je to na mailové adresy, takže třeba ještě něco vyzkoušíme). Je tam spousta různých verzí, ideální pro tablet (ale samozřejmě i pc). Mají toho tady mraky, dokonce i pracovní listy.

Jpeg

Pak se oba kluci přesunuli ke skládání zvířátek a mezitím jsem chystala kartičky s ročním obdobím a jednotlivými měsíci. Petr měl prvně určit, které měsíce jsou jarní, letní atd. Prvně jsem chtěla malá tiskací písmena na kartičkách předělat na velká, ale vzpomněla jsem si na to, až jsem to vytiskla. Petr totiž velká písmenka už docela zvládá číst i psát. Ale opět mě překvapil, že si sám četl, co je co za měsíc a roční období. Některá písmenka jsem mu ještě musela napovídat (jinak pro tyto účely máme takovou pěknou kartičku coby záložku, kde jsou pěkně v řadě psací i tiskací, malá i velká, takže podle toho si to může najít sám). Se skládáním měsíců jak jdou po sobě měl trochu problém – zatím jsme to spolu ještě nedělali. Udělali jsme si tedy řadu leden – prosinec a zezadu si pak napsal čísla 1 – 12, aby si to mohl zkontrolovat. Když jsme to tak skládali, říkala jsem si, že k tomu by se úplně hodily nějaké kartičky s tím, co se v daný měsíc dělá. (To stejné pak i u ročních období – jaký obrázek kam patří – to jsme zatím nezkoušeli, ale určitě vyzkoušíme taky – viz. odkazy ke stažení).

Jpeg

A tady už samotné odkazy. Na daných stránkách je toho vždy mnohem více zajímavého, takže toto jsou jen příklady.

Počítání

Abeceda

Zvířátka

  • Skládačka – viz. text výše, každé zvířátko se skládá ze tří pruhů – hlava, tělo, zadek. A jde je buď poskládat tak, jak patří, a nebo z nich dělat vymyšlené kombinace.
  • Hrací kostka s obrázky zvířátek – skládací z papíru, pro různé hry – např. předvést zvířátko co padne, říct co jí, vyrobit si hru a posouvat se na daná políčka…viz. také text u odkazu (v angličtině). Nebo další jednodušší verze pro předškolní děti. A nebo kdybyste si chtěli vyrobit vlastní kostku – šablona ke stažení.
  • Zvuky zvířátek, ze statku od paní Jany Z lesa.
  • 70 obrázků zvířátek, stačí jen vytisknout – krom poznávání lze např. použít pro přiřazovaní k figurkám zvířátek.

Rok

Různé

  • Třísložkové karty – různá témata. Funguje tak, že děti mají kartičku s obrázkem a názvem a mají k ní přiřadit ten stejný obrázek a ten stejný název.
  • Prstoví maňásci k vytisknutí – pohádka o červené karkulce a další nápady jak zabavit děti při cestování.
  • Další inspirace na cestu autem – opět od paní Jany Z lesa.
  • A z trochu jiného soudku – tzv. svačinové lístky pro děti pro potěšení jako bonus ke svačince.
  • Nápad na aktivitu pro děti – obrázky s předměty v domácnosti (např. polštář, vařečka atd.). Dítě je má najít a poté k nim příslušnou kartičku s popiskem a obrázkem umístit – inspirace zde. Soubor na daných stránkách bohužel nejde otevřít, jsou tam k dispozici pouze anglické obrázky a člověk by si je musel povybírat z různých složek. Takže pokud máte tip na nějaké kartičky s obrázky s věcmi v domácnosti, ideálně i s českým popiskem, dejte vědět. Já je našla zatím pouze v nějakém eshopu.
  • Co všechno se dá dělat s dřívky od nanuků…krom počítání a přiřazování stejných barev (prodávají se i už obarvená) např. tyto aktivity.

Další materiály zdarma ke stažení a jinou inspiraci najdete např. zde:
montessori print shop
 1 + 1 + 1 = 1
 mr. printables
 nápady do školky

 Inspirace na pytlíkové výměny – busy bags (hledala jsem především pro předškoláky)
planet of the apels
 pucíkov
 blog TeLi
 my joy filled life
 powerful mothering
 a la mo
 walking by the way
sara in shanghai

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Powered by: Wordpress