Domácnost

Můj první týden s „Létající paní“

DSC07806

Možná jste už slyšely o „Flylady“. Já tedy až do nedávna ne. Pokud jste se ale někdy dostaly do situace, že jste se styděli dovést k vám domů nečekanou návštěvu, nebo se už rok odhodláváte, že si protřídíte šatník či spížku, nebo vám zkrátka přijde, že u vás není uklizeno tak, jak by se vám líbilo a chcete s tím něco udělat, pak jste tu správně.

Existují ženy, co to nějakým zázrakem zvládají a ještě k tomu mají volné víkendy. Mají na to systém, všechno si pěkně rozvrhnou co kdy a jak, a pak už se jen těší z toho, jak si to mohou odškrtávat…

Pro nezasvěcené to může vypadat jako nějaké šílenství. Když se do toho ponoříte, začnou na vás vyskakovat pojmy jako hotspoty, mise, seznamy, denní rutiny, babysteps, plánování, rozpisy a mnoho dalšího. Připomíná mi to dobu, když jsem se seznamovala s látkovými plenami. Tam to bylo pro změnu zase samé vkládačky, separačky, čč, all in one a další slovíčka. Vypadá to, že matka v domácnosti by měla umět hned několik profesních jazyků.

Pokud se tedy nenecháte odradit tím, že to působí skoro jakoby se člověk o nic jiného než o uklízení nezajímal, může vás to inspirovat nebo alespoň motivovat…

Ještě jsem zapomněla důležitou věc – každé části se věnujete maximálně 15 minut. Klidně si můžete natáhnout minutku. Takže se nepočítá s tím, že strávíte uklízením celý den.

Pokud se chcete dozvědět něco víc, pokračujte zde.

Začít můžete tak, že se necháte inspirovat seznamem, co vytvořil někdo jiný, nebo si uděláte svůj.

Já jsem si vypracovala vlastní seznam, který je tedy zatím v prvopočátku. Osvědčilo se mi:

  • Každý den se věnovat jedné místnosti (tedy celý byt rozvrhnout na pět částí – každý pracovní den jedna) – denní rozpis.
  • K tomu ještě celý týden tzv. týdenní mise. Což jsou věci v jedné místnosti, které jsou často jednorázové. Jedná se hlavně o věci, které člověk odkládá, až někdy bude mít čas – v mém případě tedy např. popis krabic, vytřízení knížek a oblečení, udělání nástěnky apod.
    Můj denní rozpis včetně týdenních misí ke stažení zde.
  • A k tomu ještě každodenní rutiny. Tedy věci, které je potřeba dělat každý den – třeba jako stlát, vyprat prádlo, naplnit a vyklidit myčku, zamést drobky pod stolem atd. Ke stažení zde.
    (Pozn.: termín hotspot vyjadřuje místo, kde se často hromadí věci a pokud to včas nezarazíme, může se z nich „rozhořet požár“. Např. místo u vchodu – někdo tam položí bundu, jiný nvidí hromadu tak přidá svetr, další tam odloží klíče atd. Ideální prot je, vytipovat si jaká místa v naší domácnosti mají tyto tendence, a vždy když kolem nich jdeme, a vidíme něco co tam nepatří, tak to vzít a poklidit na správné místo.)

Pokud chcete vytvořit svůj seznam, je nejlepší začít tak, že si k jednotlivým místnostem napíšete věci, co je potřeba udělat. Jednak ty jednorázové nebo co se dělají za delší dobu a pak ty, co jsou potřeba dělat častěji. Poté to všechno rozdělíte na 4-6 částí (já jsem to rozdělila na pět). Každé části se pak budete věnovat jeden týden a pak znova – s případnými obměnami. Pro příklad můj seznam zde.

DSC06637PS: Abych se podělila o osobní zkušenost – pokud nejsou přítomné děti, je až neuvěřitelné, co se dá za 15 minut stihnout. S každým dítětem ovšem roste „časová přirážka“, protože ten chce to a ten zas tohle…ano, do něčeho lze zapojit i děti (pokud máte dostatek trpělivosti a mnohem více času, bude to pro ně určitě přínosné) a něco se zkrátka dělá za pochodu.

Ze začátku se nám dařilo dělat večerní pětiminutovku. Tedy před modlitbou jsme společně poklízeli hračky, co se povalovaly po bytě. Kluci si vybrali vždy dvě písničky, během kterých jsme se rozdělili do dvojic (tedy např. tatínek s Petrem a já s Ondrou) – a uklízeli jsme pouze po dobu, kdy písničky hrály – co se stihne, to se stihne. Jedni si vzali obývák a druzí dětský pokoj. A k tomu se dodal ještě nějaký motivační podtext – tedy např. jsme si hrály na náklaďáky, co odvážejí věci na korbě, na hasiče, čistící vozy, tygry…fantazii se meze nekladou. Největším problémem je vytrvalost či důslednost – tedy opravdu to dělat každý večer. Velkým překvapením pro mě bylo, když to po čase začali kluci sami připomínat.

Uklízení zdar!

Odkazy pro inspiraci:

DSC08072

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Powered by: Wordpress