Děti Domácnost

Postní doba s dětmi

2013_

Už několikátým rokem máme takový zvyk, že v postní době každý den myslíme na někoho z naší rodiny nebo přátel a pak se za něho i večer při společné modlitbě pomodlíme. A většinou tomu danému i zavoláme pozdravíme ho s tím, že na něho speciálně tento den myslíme.

Kluci vždycky vybírají, kdo to zrovna bude. Je  to pěkné připomenout si, kolik máme přátel a jak velkou máme rodinu – dokonce se za těch 40 dní ani na všechny nedostane.

První rok jsme to měli přes celé dveře – viz. foto nahoře (fotka je zrovna z doby, kdy už bylo po postní době, ale bylo mi to líto to jen tak vyhodit, tak jsem to klukům dala na „zpracování“), další rok pak byla v kalendáři postní doba vyznačená fialovou barvou – dopisovala jsem na každý den vždycky to jedno jméno. Letos přemýšlím, že bych mohla použít i fotky, a místo psaní lepit zase hlavičky

No, a protože se mi po nějaké době dostal opět do ruky papír se seznamem, jak se mohou v domácnosti aktivně zapojit i malé předškolní děti, rozhodla jsem se, že s tím nějak organizovaně a motivačně konečně začneme – a postní doba mi přišla jako báječná příležitost…

U paní Jany „Z lesa“ jsem našla krásné ceduličky, které se můžou dávat buď za splněný úkol, nebo rozdělit práce a přidělat obrázky k daným členům rodiny.

Najdete je zde.
Jinak na blogu „Z lesa“ najdete spoustu krásných a inspirativních věcí – určitě doporučuji nakouknout.

Vyzkoušíme prvně ten první způsob – tedy za splněný úkol dostanou obrázek. Přemýšlela jsem, jak to udělat, aby to nevyznělo jako soutěž, ale zároveň je to motivovalo k získávání dalších a dalších obrázků.

A u toho jsem našla na stránkách biskupství  „Postní deníčky“ (cyklus C). Různé omalovánky a další úkoly pro děti různého věku najdete také na děti.víra.cz .

Takže bude mít každý svůj deníček a do toho si to budou lepit. Tudíž to nebude veřejně na nástěnce, aby to nebylo „já mám tři a ty jenom dva“! (I když to tak samozřejmě může taky dopadnout). Sama jsem zvědavá, jak to bude probíhat. V deníčkách jsou i vysvětlivky pro inspiraci, co všechno se dá do okýnek ještě psát.

Vyfotila bych vám ty naše deníčky a obrázky, ale foťák máme v opravně…doufám, že už bude brzy opraven – už ho postrádám.

A musím koupit lepidlo.

 

Něco o uklízení a dětech např. také zde.

DSC05860

4 komentáře

  • 11.2.2016 - 20:16 | Permalink

    Postní kalendář jsem u vás obdivovala už loni a bylo krásné, jak jste nám zavolali:) …a paní Jana Z lesa holt umí…

  • Pingback: Postní doba jako výzva | THE.TODE

  • Pingback: LEGO postní kalendář | THE.TODE

  • Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Powered by: Wordpress