Děti Tvoření

Sluneční soustava a kartičky ke stažení

slunecni-soustava-2Vesmír je pro děti zajímavé a lákavé téma. Níže je inspirace, co jsme s klukama dělali.

Látkový model sluneční soustavy
Ten jsem tedy nedělala, to byla součást pytlíkové výměny. Planety jsou z filcu a přidělané na suchý zip. Mezi Marsem a Jupiterem byl ještě pás asteroidů, který se nám bohužel při přepravě odlepil. Chystám se ho tam došít nebo alespoň domalovat. Děti se mohou seznámit s jednotlivými planetami a trénovat jejich pořadí. Proporčně z technických důvodů neodpovídá skutečnosti, ale k tomu mohou sloužit zase jiné pomůcky.

Třísložkové kartičky
Tyto kartičky lze použít obdobně jako ostatní třísložkové kartičky. Tedy přiřazování názvu a obrázku pro větší děti nebo spojování stejných dvojic pro menší děti. Také lze využít k různým hrám, kde se hodí mít jednotlivé planety na obrázku. Ke stažení zde.

slunecni-soustava-1

Video o sluneční soustavě
Krátké, výstižné, poutavé a poučné video seznamující děti se sluneční soustavou. Mimozemšťan Paxi, který děti provází, má tyto zhruba 5 min dlouhé klipy čtyři. Škoda, že jich není více, já jsem z nich nadšená a klukům se líbí taky. Odkaz zde.

WWW stránky
Mimozemšťan Paxi má i své webovky. Z těch jsme zatím ještě nečerpali, ale vypadají zajímavě. Odkaz zde.

Knížka Vesmírná mise
Měli jsme půjčené z knihovny, vhodné spíš už pro školáky. S Petrem jsme se střídali ve čtení. Nečte se klasickým způsobem od začátku do konce. Je to taková hra – odpovídáte na otázky a podle toho se posunete na příslušnou stranu. Např. pokud si myslíte, že největší planeta sluneční soustavy je Saturn, jděte na stranu 23. Pokud myslíte že Jupiter, jděte na stranu 46. Otázka je vždy nějak zakomponovaná do děje. Přečetli jsme to jedním dechem. Po grafické stránce dávám sice přednost jiným titulům – toto má takovou komiksovou ilustraci, ale právě to se na tom asi Petrovi líbilo. Je to tato kniha.

Model obíhání Měsíce kolem Země a Země kolem Slunce
Petr si vyrobil model pro představu, jak se to všechno točí. Využili jsme hodně tvrdý papír, barvy, patentky a zbytky laminovací fólie (lze využít i tvrdý papír, já jsem zvolila tuto variantu, aby byla spojnice mezi objekty průhledná). A pak také předlohu, jak vypadají jednotlivé objekty. Kromě stříhání si mohou děti procvičit také práci s kružítkem.
Nejprve si Slunce, Zemi i Měsíc namalujeme a vystřihneme. Poté pomocí pinetek spojíme pruhy papíru či laminovací fólie s danými objekty. A pak už můžeme vesele točit a obíhat.

slunecni-soustava-4IMG_20170701_223808

Na internetu je také spousta obrázků pro inspiraci na tvoření. Třeba souhvězdí, které si můžete pomocí baterky a šablony vykouzlit v pokoji – k tomu se také snad někdy dostanu a pak vám je sem vyfotím. Prozatím se můžete mrknout třeba na Pinterest, kde jsou i další nápady pro hravé vzdělávání.

Zábavné poznávání vesmíru!

One comment

  • Pingback: Domácí škola | THE.TODE

  • Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Powered by: Wordpress